70 let od masakru v Lidicích. Ze třídy přežily jen Anička a Marie

 

Nikdo z nich nevěděl, že pro takřka celou třídu je to poslední léto. 10. června 1942 Němci odvetou za atentát na zastupujícího říšského protektora Heydricha zmasakrovali Lidice. Dnes je to právě 70 let, co od této smutné události uteklo. A do Lidic se sjeli lidé ze širokého okolí, uctít památku obětí nacismu.

173 mužů starších patnácti let zastřelili, dalších 26 dalších lidí popravili v Kobylisích 16.června. To je bilance nacistických zvěrstev při zásahu v Lidicích v červnu 1942. Došlo však i na děti...

70 let od těchto hrůz uplynulo právě dnes, a tak se do Lidic k pietnímu aktu sjeli lidé ze širokého okolí. U hromadného hrobu popravených mužů se sešli pamětníci i politici.

Promluvil třeba premiér Petr Nečas. "Smrt obyvatel Lidic otevřela mezinárodnímu společenství oči a vyjevila zvířecí podstatu nacismu," sdělil ve svém proslovu. Veřejnou modlitbu pak přednesl kardinál Dominik Duka. Na lidické mrtvé vzpomínaly na místě stovky lidí. Mezi oběťmi přitom byly i děti...

Tyto dvě dívenky přežili srovnání Lidic se zemí

 

"Lidické děti, jejich rodiče a prarodiče byli těmi, kdo v důsledku pomohli nacisty porazit," pronesla se smutkem v hlase, ale i patrnou úctou předsedkyně sněmovny Miroslava Němcová (ODS).

 

Lidické děti: Ze třídy přežily jen Anička a Marie

Tahle třídní fotografie vznikla nedlouho před tragédií. V červnu 1942 ji pořídil neznámý autor přímo v Lidicích. Je na ní jedna ze tříd zdejší školy. Kluci pomíchaní s děvčaty, někteří v botách, jiní bez nich. Vždyť už bylo skoro léto...

V Lidicích žilo celkem 105 dětí, včetně těch na fotografii. Němci je všechny odvezli na gestapo do Kladna, kde rozhodovali o jejich dalších osudech.

Tři, blonďaté a modrooké, si »rozebrali« na místě, sedm mladších jednoho roku dali do sirotčince v pražské Krči. Ostatní převezli do sběrného tábora poblíž polské Lodže. Šest jich bylo dáno na tzv. převychování do německých rodin. Většinou těch, které do Polska přesídlily z tzv. Říše a aktivně se podílely na poněmčování země.

Osmdesát dva lidických dětí prohlášených za rasově nevyhovující a neschopné poněmčení odvezli Němci 2. července 1942 do koncentračního tábora Chelmno a ještě týž den je zabili výfukovými plyny v uzavřených korbách nákladních aut...

Marie Doležalová (*1932)

Německá rodina Schillerových, kam byla přidělena, jí dala jméno Ingeborg. Po útěku před Rudou armádou se v Německu poznala na fotografii vyvěšené na repatriačním úřadě.

Anička Haufová (†2009)

V polském dětském domově u Poznaně ji dali Němci na převychování do rodiny Fritze Strausse. Po válce se sama vlakem přes Drážďany dostala domů. Byla prvním dětským navrátilcem.

 

Zdroj: blesk.cz